Primăria Ghiroda județul Timiș

Primari ai comunei Ghiroda - Mic istoric

Dintre primarii comunei, amintim pe urmãtorii:
1918-1924: Constantin Cojocariu, Petru Rusu, Petru Babi, Milos Ioan (Vreju), Cacina Ioan, Golojie Ioan;
1923 - 1924 - Stefan Voiculescu;
1925 - 1926 - Petru Crãciun;
1927 - Nicolae Catrina;
1928 - 1929 - Lazãr Regep;
1930 - 1931 - Ioan Milos;
1932 - Ioan Milos;
1933 - Ioan Milos;
1934 - Gheorghe Regep;
1935 - 1936 - Gheorghe Regep;
1937 - Martin Gruescu;
1941 - 1945 - Nicolae Catrina.

Din studierea arhivei primãriei locale si din arhivele statului reiese cã presedintii consiliului (sfatului) popular (numiti de judeteana de partid) si primarii alesi prin votul populatiei, dupa anul 1989, putem enumera urmãtorii:
1. Simion Ploscariu: 1947 - 1948;
2. Petru Cinca: 1948;
3. Milan Belodedici: 1949;
4. Emeric Pinter: 1950;
5. Loreta Vulteanu: 1951; 6. Kollar Alexandru: 1952 (aprilie - iulie);
7. Beleutã Ion: 1952 -1954;
8. Podeanu Mihai: 1954 - 1958;
9. Csurgo Alexandru: 1960 - 1967;
10. Botoca Cornel: 1967 - 1972;
11. Lupu Ioan: 1972 - 1974 - 1976;
12. Andrei Florica: iunie 1976 - septembrie 1979;
13. Doran Maria: septembrie 1979 - august 1981;
14. Popeneciu Ecaterina: august 1981 - aprilie 1984;
15. Sosdean Viorica: mai 1984 - decembrie 1989;
16. Nenadov Viorel: ianuarie 1990 - decembrie 1990;
17. Trãnisan Dan: ianuarie 1991 - februarie 1992.

Primul primar ales în urma votului popular a fost Chimives Ioan (martie 1992 - octombrie 1992, când i s-a aprobat demisia).
Pânã la alegerile din martie 1993, treburile satului au fost conduse de viceprimarul de atunci, Petru Milos.
1993 - 1996 - Gligor Remus;
1996 - 2000 - Cinca Vasile;
2000 - 2004 - Cinca Vasile;
2004 - 2008 - Cinca Vasile ;
2008 - 2016 - Cadariu Vasile Dorel;

2016 - ... - STĂNUȘOIU IONUȚ